1. BOZOK ULUSLARARASI SİYASET BİLİMİ KONGRESİ

'Geçmişten Günümüze Yerel,Bölgesel ve Küresel Krizler' 24-26 Ekim 2018

TürkçeEnglish Paylaş:

Yozgat Şehir Merkezinin Panoramik Görünümü

Yozgat  şehri Türkiye'nin Orta Anadolu Bölgesinde yer alan Yozgat İlinin merkezidir ve Başkent Ankara'ya 215 km  uzaklıktadır. 

Yozgat İlinin 2016 nüfus sayımlarına göre nüfusu 421.041 olup, bu nüfusun 101.426'sı şehir merkezinde yaşamaktadır. Antik çağlarda Hitit Uygarlığı'nın önemli bir bölgesi olan Yozgat Hİtitlerin başkenti Hattuşaş'a çok yakındır.  

Yozgat, Roma, Selçuklu, Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu dönemlerinde de önemini korumuştur.  İlimiz bu çağlara ait Çapanoğlu Camii, Sarıkaya Roma Hamamı, Tarihi Saat Kulesi gibi pek çok turistik esere ev sahipliği yapmaktadır.  Yozgat  ayrıca kurulu bulunduğu vadi boyunca uzanan ve Çamlık olarak adlandırılan antik dönemlerden günümüze kalan çam ormanıyla da ünlüdür.    

Çamlık Bölgesi antik dönemlerde bütün Orta Anadolu'yu kaplayan ormanların kalıntısı olan ve karaçam (Pinus Nigra) ağırlıklı bir ormandır. 

Sarıkaya Roma Hamamı (Kral Kızı Hamamı) . Sarıkaya Hamamı'nın  en şaşırtıcı özellikleri havuzunda hala suyun olması ve olimpik havuz büyüklüğündeki ölçüleridir. 

 Basilica Therma olarak da bilinen Sarıkaya Hamamı Roma dönemindeki en önemli termal  merkezdi.. 

Çamlık Bölgesinde Kış

Çapanoğlu Camii (Yapımı:1779)

Yozgat Tarihi Saat Kulesi (1908)  şehrin tam merkezinde yer almaktadır.